Decydując się na zakup dywanu wełnianego z Dywilanu należy pamiętać o pewnych zjawiskach charakterystycznych dla wyrobów naturalnych. Występowanie tych zjawisk jest rzeczą normalną, świadczącą o użyciu w procesie produkcyjnym dywanu prawdziwej wełny.
Pylenie
Podczas użytkowania dywanów i chodników wełnianych najczęściej pojawia się trwający od kilku tygodni do kilku miesięcy efekt pylenia, co jest rzeczą naturalną wynikającą ze specyfiki surowca. Zjawisko pylenia ustępuje w miarę użytkowania i odkurzania - im intensywniej dywan jest użytkowany i odkurzany plastikową końcówką, tym okres wychodzenia runa jest krótszy.
Zjawisko odcieni
W trakcie użytkowania dywanu z wełny runo ulega odkształceniom poprzez odkurzanie, deptanie i układa się w różnych kierunkach, w efekcie czego padające światło może stwarzać wrażenie jaśniejszych i ciemniejszych plam na powierzchni dywanu. Zjawisku temu można przeciwdziałać piorąc dywan lub równomiernie odkurzając w przeciwnym kierunku do kładącego się runa.
Powtarzalność kolorów
Mimo, że podczas producji wykorzystywana jest przędza z jednej partii produkcyjnej mogą powstawać różnice w wybarwieniu poszczególnych dywanów. Związane jest to z reakcją wełny na chemiczne barwniki wkorzystywane w procesie jej wybarwiania.
Zapach
Dywany wełniane posiadają charakterystyczny, naturalny zapach wełny z lanoliną.
Wełna a alergia
Czysta żywa wełna owcza zawiera lanolinę, czyli naturalny tłuszcz zwierzęcy. Dywany z wełny Dywilan nie stwarzają zatem warunków do rozwoju roztoczy, nie zawierają nadmiernej ilości wilgoci i nie gromadzą naskórka, którym żywi się roztocze.
Wymiary
Różnica pomiędzy rozmiarem podanym na etykiecie a rzeczywistym wymiarem dywanu może wynosić +/- 2% z uwagi na proces technologiczny.
Wygląd wzoru
Zdjęcia dywanów Dywilan zamieszczone na stronie prezentowane są w rozmiarze 200x300. W zależności od rozmiaru dywany mogą różnić się wielkością elementów oraz intensywnością wzoru. Efektem tego może być różnorodność odbioru wizualnego dywanu.